Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wybierz najlepszą piłkę do siatkówki

2024-04-17
Wybierz najlepszą piłkę do siatkówki

Wybierz najlepszą piłkę do siatkówki

 

Piłka do siatkówki to najważniejszy element dla całej rozgrywki. Jej wybór jest nieco trudniejszy niż mogłoby się wydawać. Kupując ją, należy zwrócić uwagę na wiele istotnych szczegółów. Takie przygotowanie pozwoli między innymi na uniknięcie błędów w postaci niedopasowania rodzaju piłki do miejsca, gdzie gra odbywa się najczęściej. O czym pamiętać podczas zakupów i dlaczego jest to tak istotne, dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

 

Podział piłek do gry w siatkówkę — podstawy

 

Piłki do siatkówki używane zarówno podczas rozgrywek amatorskich, jak i w czasie zawodów, dzielą się na dwa rodzaje:

 

  • halowe, tzw. indoor — jak sama nazwa wskazuje, są one przeznaczone do gry wewnątrz budynku, na hali sportowej;

  • do gry na zewnątrz, tzw. outdoor — mowa jest o wszystkich piłkach przystosowanych do gry na dworze, np. piłkach plażowych. Ich konstrukcja została opracowana tak, aby piasek nie stanowił dla nich zagrożenia.

 

Istnieje także kilka rodzajów piłek, które są przeznaczone do różnych rodzajów gry, na przykład połączenie sitzballu i klasycznej siatkówki, czyli odmiana dla osób niepełnosprawnych.

 

Budowa piłki do siatkówki

 

W skład piłki do gry w siatkówkę wchodzi pęcherz butylowy (albo lateksowy) oraz części składające się na pokrycie tego pęcherza. Pierwszy rodzaj pęcherza jest zarezerwowany dla graczy profesjonalnych (ze względu na lepszą wytrzymałość, jeśli chodzi o spadki ciśnienia oraz możliwość absorbowania większej ilości energii w trakcie obijania, drugi zaś doskonale sprawdzi się podczas amatorskich rozgrywek. Warto wspomnieć, iż piłki wyposażone w pęcherz lateksowy są znacznie lżejsze od modeli przeznaczonych dla zawodowców.

 

Pęcherz w piłce jest pokryty bawełną lub nylonem. Zadaniem materiału jest zapewnienie optymalnego tłumienia i zwiększenie amortyzacji piłki podczas odbicia. Zewnętrzna część jest pokryta naturalną skórą — nie nadają się do używania na zewnątrz — lub tkaniną syntetyczną. Na całość pokrycia składa się od 8 do 18 (w zależności od rozmiaru) paneli materiału, które zostają ze sobą zszyte, sklejone, lub zgrzane.

 

 

Najlepsza piłka do siatkówki, czyli jaka?

 

Wybierając piłkę do gry w siatkówkę najważniejsze jest, aby wziąć pod uwagę własne preferencje. Najlepiej jest wybierać spośród asortymentu pochodzącego od renomowanych producentów takich jak Molten, Mikasa czy Meteor. To propozycje w różnych wersjach kolorystycznych, często aktualizowane o nowe modele. 

Zaufane Opinie IdoSell
4.67 / 5.00 2339 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-16
Super. Szybka realizacja zamowienia
2024-07-16
Zamówienie super
pixel