Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Poradnik kupującego

1. Jak dobrać odpowiednie obuwie piłkarskie?

Nieważne czy uprawiasz piłkę nożną zawodowo czy jesteś tylko okazjonalnym graczem, Twoją najważniejszą decyzją związaną z przygotowaniem do gry będzie wybór odpowiedniego obuwia piłkarskiego. To właśnie dobór właściwych butów może zadecydować o tym czy gra będzie sprawiać Ci maksymalną satysfakcję, czy wręcz przeciwnie nabawisz się urazów lub w najlepszych wypadku odcisków. Na boisku musisz skoncentrować na grze, a nie rozpraszać się myślami co przeżywają Twoje stopy. Jak więc dobrać odpowiednie buty piłkarskie? Przede wszystkim obuwie musi być wygodne! Nie za małe, nie za duże, a w sam raz! Przymierzając nowe buty postaraj się sprawdzić czy uda Ci się dotknąć dużym palcem stopy do wewnętrznej części czubka buty. Po drugie sprawdź czy zdołasz włożyć kciuk pomiędzy piętę, a tylną część buta. Jeśli tak to prawdopodobnie jesteś na dobrej drodze w kierunku odpowiedniego wyboru buta. Nie należy zapominać o tym, że kostka musi być stabilna. Gwałtowne hamowania, nagłe przyspieszenia obciążają nasze kolana i torebki stawowe. But musi być zatem odpowiednio dopasowany. Warto pamiętać, aby przed zakupem założyć zarówno but prawy, jak i lewy. Jeśli mamy taką możliwość to załóżmy też getry oraz ochraniacze. Musimy być przecież pewni prawda? Zanim jednak zaczniemy przymierzać buty, staniemy przed innym ważnym wyborem. Mianowicie będziemy musieli zadecydować jaki rodzaj butów mamy kupić. Nie każde obuwie piłkarskie nadaje się na każdą nawierzchnię boiska. I tak jak na halę wybór mamy prosty bo musimy wybrać halówki, to gorzej sprawa ma się z nawierzchnią trawiastą. Lanki, turfy, wkręty?

Zdecydowanie najpopularniejsze obuwie na trawę to właśnie lanki, które mają plastikową powierzchnię i plastikowe bądź gumowe kołki. Te kołki nie są długie i dlatego też obuwie to najlepiej sprawdza się na normalnych płytach boiska oraz twardych nawierzchniach. Kolejnym rodzajem butów są turfy, które znakomicie sprawdzają się na nawierzchniach sztucznych, a także w ekstremalnych warunkach jak płyta boiska jest śliska, zmrożona lub oblodzona. Turfy posiadają liczne małe gumowe kołeczki, znacznie niższych i gęściej rozsianych niż w lankach. Ostatnim rodzajem butów są wkręty, które są idealne na grząskie i mokre nawierzchnie. Buty te mają zazwyczaj 6 aluminiowych lub stalowych korków, które można odkręcać i przykręcać specjalnym kluczem. Wydawałoby się, że wybór butów piłkarskich jest prosty, ale jak widać staniemy po drodze przed kilkoma poważnymi dylematami. Należy pamiętać jednak, że warto więcej czasu poświęcić nad ich wyborem, aby wybrać te odpowiednie, niż się pośpieszyć i potem żałować zbyt szybko podjętej decyzji.

 

 

2. Jak dobrać odpowiednie rękawice bramkarskie?

Czasy w których bramkarze bronili bez rękawic odeszły dawno do lamusa. Teraz rękawice bramkarskie są najważniejszym atrybutem wyposażenia każdego bramkarza. To czy będą one nam pomagać czy przeszkadzać zależy od odpowiedniego ich wyboru. Zatem nie tylko umiejętności i warunki fizyczne bezpośrednio wpływają na pracę bramkarza, ale też właśnie wspomniane powyżej rękawice. Jakie mamy wybrać? Oczywiście każdy z nas ma inną dłoń i różnej długości palce. Taką rękawicę najlepiej więc po prostu przymierzyć. Niemal każdy producent ma swoje własne tabelki rozmiarów i mogą się one od siebie różnić. Zdecydowana większość rozmiarów opiera się na obwodzie dłoni ponad kciukiem, a także długość dłoni od końca najdłuższego palca do nadgarstka. Przy wyborze rękawic warto zwrócić uwagę na pasek, który może uchronić nas od kontuzji. Wiele firm produkuje rękawice z pianką na pasku po jej wewnętrznej stronie. Dzięki temu w przypadku nieczystego złapania piłki, pianka może zapobiec wyślizgnięciu się piłki. Wewnętrzna chwytna strona rękawicy pokryta jest zazwyczaj pianką lateksową o grubości od 1,5 do 5 mm. To niezwykle istotny aspekt jeśli chodzi o pewne chwytanie i co najważniejsze dużą amortyzację strzałów.

Nowoczesne rękawice bramkarskie posiadają także różnego rodzaju rozwiązania technologiczne, które mają poprawić ich użytkowanie. Oprócz systemu wentylacji, warto wspomnieć tutaj o systemie antywyłamaniowym. To nic innego jak specjalnie umieszczone wkładki, które uniemożliwiają nadmierne wyginanie się palców i co za tym idzie kontuzje. Jakie firmy są wiodącymi producentami tego rodzaju asortymentu? Najlepsi bramkarze świata największym zaufaniem obdarzyli takie firmy jak: Reusch, Select, Nike, Adidas, Puma, Reebok czy Uhlsport.

 

3. Jak wybrać piłkę siatkową?

Na rynku znajdziemy wielu producentów piłek do siatkówki. Jednak tych sprawdzonych i oferujących piłki najwyższej jakości jest już znacznie mniej. Światowym liderem w tej dziedzinie jest z pewnością Mikasa. Firma ta dostarcza swoje piłki do niezliczonej ilości rozgrywek, zarówno tych krajowych, jak i międzynarodowych. Z roku na rok Mikasa wprowadza nowe rozwiązanie technologiczne, wykorzystywane w piłkach na największych siatkarskich imprezach typu mistrzostwa świata czy igrzyska olimpijskie. My oprócz wspomnianej Mikasy, polecamy również piłki takich firm jak Molten, Gala czy Willson. Przy wyborze odpowiedniej piłki do siatkówki musimy się kierować przede wszystkim tym czy areną naszych zmagań będzie hala czy jednak np. plaża. Jako, że te obie odmiany siatkówki jednak się różnią, różni się także i piłka., którą używamy do rozgrywki. Piłka na halę jest przede wszystkim nieco mniejsza, ale osiąga większe prędkości niż ta na plażę. Piłka do siatkówki powinna spełniać pewne standardy. Określa je Międzynarodowa Federacji Piłki Siatkowej, które nadaje dwa certyfikaty approved i inspected. Tak więc aby dany producent mógł używać tych znaków, piłka musi przejść cały szereg testów w specjalistycznych laboratoriach.

Rozpiętość cenowa piłek do siatkówki jest duża. Te najtańsze wykonane z poliuretanu i z lateksową dętką można nabyć już od 20-30 złotych. Te lepsze wykonane ze skóry naturalnej lub syntetycznej kosztują od 50 do 300 złotych. Jeśli zdecydujesz się na piłkę ze skóry naturalnej pamiętaj jednak, że ma ona większe wchłanianie wody i gra taką piłką na deszczu może być nieco uciążliwa.

 

4. Jak dobrać odpowiednie obuwie siatkarskie?

Siatkówka zdobywa sobie coraz większe grono zwolenników, którzy nie zadowalają się już tylko oglądaniem jej przed ekranem telewizora, ale chcą uprawiać ją czynnie. Zanim wyjdziemy na halę, musimy pamiętać jednak o dobrze dobranych butach. Nie wszystkie gwarantują nam miłe aktywne spędzanie czasu, a niektóre wręcz mogą porządnie pokaleczyć nasze stopy. Czym się zatem kierować przy wyborze butów? Musimy mieć na uwadze fakt, że podeszwa powinna być elastyczna, antypoślizgowa i wykonana najlepiej z kauczuku. Nie może być zbyt miękka, bowiem nie zapewni nam odpowiedniej ochrony, ani zbyt twarda, przez co ograniczałaby nasze ruchy. Najczęstszym urazem podczas gry w siatkówkę jest uraz stawu skokowego. Pamiętajmy o tym przy zakupie nowych butów i upewnijmy się, że wybrany przez nas model posiada stabilizację tego stawu. Cholewa w butach do siatkówki powinna być nieco dłuższa od cholewy w tradycyjnych butach sportowych, ale jednocześnie krótsza od tej w obuwiu do koszykówki. Dobre buty siatkarskie posiadają często dodatkowy rzep przy górnej krawędzi cholewy, którego zadaniem jest dociśnięcie buta do kostki. Jeśli chodzi o rozmiar, to najlepiej jest wybrać obuwie o pół numeru większe od tego, które idealnie pasuje do naszej stopy. Dlaczego? Dzięki temu nasza stopa będzie miała małą możliwość ruchu i nie będzie nas nic uciskać. Wnętrze buta powinno być dopasowane do naszej stopy w jak najbardziej możliwym stopniu i jeśli po przymierzeniu czujemy, że coś jest nie tak, lepiej spróbujmy dopasować inny model. Sprawdźmy czy wypatrzony przez nas model ma poduszkę żelową, która zapewnia nam dodatkową amortyzację stopy. Kupując buty do siatkówki nie dajmy się zwieść wyłącznie walorom estetycznym i nowoczesnemu designowi. Najważniejsze jest nasze zdrowie i wygoda, dlatego też o to musimy zadbać przede wszystkim. Sprawdzonymi i produkującymi wysokiej jakości obuwie do siatkówki firmami są Asics i Mizuno. Pod butami tych marek podpisujemy się w ciemno obiema rękoma.

 

 

5. Jak wybrać odpowiedni plecak szkolny?

Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego niż zakup plecaka szkolnego. Nic bardziej mylnego! To ważna decyzja, która może zadecydować o zdrowiu Twojego dziecka. W dobie miniaturyzacji niemal wszystkiego, dziwnym jest fakt, że plecaki szkolne służą dalej do przenoszenia kilkunastu książek i obciążają mocno kręgosłup młodego człowieka. Nie daj się namówić na zakup plecaka, który ma ładny kolor i fajny wzór. To drugorzędne aspekty (dojdziemy do nich pod koniec tego artykułu) w trakcie poszukiwań odpowiedniego plecaka, które nie powinny przechylać szali na tak. Bardzo ważna jest waga oraz budowa. Nie może być zbyt ciężki i najlepiej gdyby miał usztywniany tył z jednoczesnym wybrzuszeniem ścianki w miejscu naturalnego wygięcia kręgosłupa. Innymi słowy, sztywny tył to podstawa. Od tego powinniśmy rozpocząć ocenę wypatrzonego przez nas modelu. Dzięki sztywnemu tyłowi, nawet większy ciężar rozłoży się na całą powierzchnię pleców dziecka. Przed zakupem dobrze jest wypełnić go obciążeniem, aby sprawdzić jak rozkłada się na plecach w rzeczywistości. Plecak powinien być wyposażony w szerokie regulowane szelki (aby nie wżynały się w skórę). Dobrze gdyby te szelki miały minimum 4 cm szerokości. Nie zapominajmy, że z plecakami jest jak z ludźmi. Liczy się też wnętrze. Bardzo wskazane jest aby plecak miał kilka praktycznych przegródek (tym bardziej jeśli będzie używany np. na treningi, co pozwoli na odseparowanie mokrej odzieży od suchej). Kolejnym aspektem jest dno plecaka, które powinno być odpowiednio wzmocnione i wodoodporne.

Gdy nasz plecak przejdzie już pomyślnie przez sito naszej selekcji i spełni powyższe kryteria, możemy skupić się na designie. Zazwyczaj na tym etapie powinno decydować już dziecko, ale oczywiście my możemy służyć tutaj radą i wsparciem. Pamiętajmy np., że plecak z ulubionym bohaterem jakiegoś filmu może być atrakcyjny dla naszej pociechy tylko przez krótki czas. Po miesiącu plecak stanie się tylko złem koniecznym, a nas spadnie istna lawina nieustannych próśb o zakup kolejnego. Dlatego też dobrze jest wybrać plecak nieco ponadczasowy lub bardziej uniwersalny. Coś co jest popularne tylko teraz, za kilka tygodni może odejść w zapomnienie. Jeśli nie chcemy zmieniać plecaka co miesiąc, zastanówmy się 2-3 razy czy będzie on fajny dla naszego dziecka przez cały sezon.


6. Jaką bieliznę termoaktywną wybrać?

Wybór odpowiedniej bielizny termoaktywnej może przyprawić o duży ból głowy. Czym się kierować, na co zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim musimy mieć świadomość, że bielizna termoaktywna musi spełniać dwa zadania. Po pierwsze odprowadzać nadmiar potu na zewnątrz, a zaraz nie nasiąkać i zapewniać odpowiedni mikroklimat dla skóry. Po drugie taka bielizna powinna utrzymywać ciepło i stanowić dla nas osłonę przed zimnem. Wygląd i krój zależy od gustu osoby, która będzie ja nosić. Musimy natomiast pamiętać, aby odzież ta spełniała swoje zadania, musi być odpowiednio dopasowana do naszego ciała. Bielizna powinna opinać ciała i być wręcz obcisła. Tylko wtedy będzie skutecznie transportować pot ze skóry na zewnątrz. W powszechnie dostępnej sprzedaży mamy do wyboru wiele rodzajów odzieży termoaktywnej. Wyróżnić możemy tutaj bieliznę na wyższe temperatury, kupowaną często np. do biegania i na siłownię. Jest to bielizna przewiewna i polecana na dodatnie temperatury. W przypadku średnich i niskich temperatur potrzebujemy nieco grubszej odzieży, która zapewni nam odpowiednią izolację ciepła. Taka odzież polecana jest dla wszystkich, którzy są aktywni w niższych temperaturach i potrzebują odpowiedniego zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi. Zasada działania jest banalnie prosta. Im więcej się ruszamy, tym bardziej zwiększa się zakres ocieplania naszej bielizny i bardziej jesteśmy chronieni. Na ekstremalne warunki i bardzo niskie temperatury potrzebujemy odzieży najgrubszej. Ten rodzaje bielizny polecany jest wszystkim „zmarźlakom” oraz na ekstremalne wyprawy zimowe. Bielizna odprowadza wilgoć wolniej także jej użycie w innych warunkach niż niskie temperatury, mija się raczej z celem. Generalnie im więcej się ruszamy tym potrzebujemy odzieży lżejszej. Jeśli się ruszamy mniej, musimy wyposażyć się w odzież grubszą i cieplejszą. Producentom też bardzo zależy abyśmy wybrali jak najbardziej odpowiedni model. Dlatego też często udostępniają różnego rodzaju tabele, gdzie proponują określone modele odzieży w zależności od tego gdzie będziemy jej używać oraz jak bardzo będziemy aktywni.

 

7. Jaką piłkę do piłki nożnej wybrać?

Czasy kiedy do wyboru mieliśmy zaledwie kilka modeli piłek minęły już bezpowrotnie. Wtedy wszystko było łatwe, teraz rynek zalany jest tysiącami mniej lub bardziej udanych produktów. Jak nie dać się zwieść chwytnym sloganom producentów i nie kupić jakiegoś jednorazowego bubla? Nasza piłka powinna być wytrzymała i służyć nam przez dobrych kilka sezonów. Lepiej wydać trochę więcej na początku i cieszyć się z niej latami niż kupić ją za 10-20 złotych i pograć nią miesiąc. Obecnie coraz więcej piłek (w tym te najlepsze) wykonanych jest z materiałów syntetycznych. Większość firm wykorzystuje do zewnętrznej warstwy piłki poliuretan. W tańszych piłkach stosowany jest też polichlorek winylu, ale jest on mniej trwały. Piłka może być też oczywiście wykonana ze skóry. Przed jej zakupem warto sprawdzić czy na łatach zszyta jest grubą nicią. Jeśli zszycia będą cieńsze niż 1mm to niestety szanse, że nie nacieszymy się za długo naszym nowym zakupem będą ogromne. Piłka taka po prostu nie wytrzyma wielu uderzeń i odbić. No chyba, że kupiliśmy ją tylko ze względów estetycznych i zamierzamy postawić ją na półce. Piłka oczywiście nie może być za lekka, a takich modeli dostępnych szczególnie w supermarketach mamy prawdziwe multum. Idealnie jej waga powinna zawierać się w przedziale od 410 do 450 gram. Najbardziej popularnym rozmiarem jest tak zwana „piątka”. Jej obwód powinien wynosić od 68 do 70 cm. Piłki tej wielkości są zdecydowanie najczęściej używanymi rozmiarami na meczach. Jeśli chodzi o ciśnienie to piłka, która może być dopuszczona do meczu powinna być napompowana w granicach 0,6 – 1,1 atm. W piłkę nożną możemy grac jednak nie tylko na trawie, a coraz częściej również na hali. Tam gra się najlepiej piłką o rozmiarze 4 lub 3,5. Piłka na halę jest z reguły szybsza, ale odbija się znacznie niżej niż piłka na boiska trawiaste. Model, układ łatek i kolor piłki pozostaje oczywiście kwestią gustu każdego z nas. Jeśli chodzi o producentów to na pewno lepiej jest kupić piłkę jednego z liderów w tej kategorii czyli firm Nike, Adidas, Zina, Select czy Puma.

 

 

8. Jaką piłkę do koszykówki wybrać?

To pytanie zadają sobie w szczególności początkujący pasjonaci gry w koszykówkę. Wybór nie jest prosty, ale jeśli uświadomimy sobie kilka ważnych aspektów, to z pewnością wybierzemy odpowiedni dla nas model. Pytanie numer jeden to gdzie mamy zamiar grać w koszykówkę. Jeśli będzie to tak zwany outdoor czyli asfalt lub tartan, powinniśmy wyposażyć się w piłkę gumową. Im częściej mamy zamiar próbować swych sił pod koszem, tym lepszą powinniśmy zakupić piłkę. Nie oszukujmy się, tania guma może okazać bardzo krótkotrwałym towarzyszem naszych koszykarskich przyjemności. Dlatego jeśli mamy zamiar grać na podwórku częściej, nie żałujmy funduszy na lepszej jakości piłkę. Szeroki wachlarz wyboru piłek proponuje nam Spalding, który jest światowym liderem w tej branży. Na outdoor szczególnie polecić można model Spalding NBA Streetball, który oprócz bardzo wysokiej wytrzymałości świetnie trzyma się dłoni. Do gry na hali (indoor) potrzebujemy piłki wykonanej ze skóry naturalnej. Lepsze modele posiadają system głębokich kanałów, dzięki czemu lepiej się je chwyta i prowadzi. Jeszcze inne posiadają bardziej „lepiącą” się do ręki skórę kompozytową. Zapewnia to jeszcze lepsze trzymanie się dłoni i doskonałe prowadzenie. Na rynku mamy do kupienia kilka naprawdę znakomitych piłek. Jak już wcześniej wspominaliśmy zdecydowanie najlepiej wypada tutaj Spalding. Szczególnie wysoką jakością charakteryzują się tutaj modele TF1000 – oficjalna piłka Polskiej Ligi Koszykówki, a także Platinum NBA ZK Legacy – jej bliźniacza wersja skierowana do fanów ligi NBA. Z innych producentów piłek do koszykówki warto polecić jeszcze firmę Molten, której jeden z ciekawszych modeli GF7 FIBA wykonany jest ze skóry syntetycznej. Piłka w porównaniu z produktami Spaldinga jest bardziej zbita i twarda. Dla profesjonalistów i osób poważnie traktujących grę w koszykówkę polecamy model Spalding NBA Game Ball. Piłka używana jest na parkietach ligi NBA, ale jej cena przekracza obecnie barierę 500 złotych. Wybór piłek do kosza mamy więc ogromny. To od nas zależy czy kupimy najtańszą na rynku propozycję czy jednak piłkę z górnej światowej półki. Pamiętajmy, aby czerpać z gry w koszykówkę maksymalną satysfakcję i tym się kierujmy przy naszym wyborze.

 

9. Jaką rakietę do tenisa stołowego wybrać?

Szybkość, rotacja i kontrola to trzy najważniejsze parametry każdej rakiety do tenisa stołowego. Większość producentów podaje wartości tych parametrów w skali od 1 do 10. Niektórzy producenci stosują inne skale co oznacza, że raczej mają coś do ukrycia i takich produktów lepiej unikać. Niemal każdy gracz bardzo przyzwyczaja się do swojej rakietki. Gra inną, „cudzą” lub pożyczoną rakietką zawsze będzie gorsza. Dlatego też nawet jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę z ping-pongiem to warto wybrać nieco droższą, ale lepszą rakietkę. Pierwszy parametr to szybkość, który oznacza z jaką siłą rakietka nadaje przyspieszenie piłce. Im większa szybkość tym szybsza reakcja piłki pod uderzeniu. Parametr ten określa czy grający jest bardziej atakującym czy bardziej broniącym się. Kolejnym parametrem jest kontrola, która „gryzie” się nieco z szybkością. Kontrola to zdolność kierowania piłki przez samo ustawianie rakietki i jeśli jest ona wyższa, automatycznie szybkość musi być niższa. Ostatnim parametrem jest rotacja, która uzależniona jest od rodzaju użytych w rakietce gum i decyduje o zdolności podkręcania piłki. Czym się kierować oprócz wspomnianych powyżej kryteriów? Przy zakupie powinniśmy zwracać też uwagę na okładzinę, która powinna mieć grubość ok 1,5-2 mm. Zwracajmy uwagę czy rakietka jest sklejką kilkuwarstwową (w tej chwili około 5 warstw to standard). Uchwyt rakietki powinien umożliwiać nam pełną kontrolę i komfort grania. Dlatego też musimy sprawdzić przed zakupem jak pasuje do naszej dłoni. Rękojeść drążona jest w środku po to, aby ciężar przenieść na same gumy. Jeśli myślimy poważnie o grze w tenisa stołowego nie kupujmy sprzętu nie zatwierdzonego przez Międzynarodową Federację Tenisa Stołowego czyli ITTF. Niektórzy producenci stosują pewne triki, aby sprzedać słabszej jakości towar i do rakietek tenisowych proponują dodatkowe bonusy jak futerały czy materiały instruktażowe na płytce. Nie dajmy się na to nabrać!

 

10. Jaką odzież do biegania wybrać?

Bieganie jest z pewnością jednym z najbardziej popularnych sportów. Bieganie skutecznie przeciwdziała nadciśnieniu oraz innym chorobom serca, a także poprawia ogólną kondycję fizyczną organizmu. Nie musimy chyba dodawać, że jest to także doskonałe narzędzie w walce z nadwagą i otyłością. W zależności od pory roku, będziemy potrzebować innej odzieży do biegania. Czasy gdy idealne do tego sportu były bawełniana koszulka i dres odeszły już w niepamięć. Taka odzież wchłaniała pot, przez co odzież stawała się mokra i ciężka. Nie wspominając już o aspektach zapachowych. Na lato generalnie potrzebujemy odzieży, która odprowadza doskonale pot na zewnątrz. Odpowiednia cyrkulacja powietrza to podstawa. Nasze ubranie musi być dopasowane do ciała, a nawet ściśle do niego przylegać w celu spełniania swoich zadań. To oprócz najważniejszego transportowania wilgoci z ciała na zewnątrz, także zapobieganie przykremu zapachowi. Jeśli biegamy w sezonie jesienno-zimowym musimy odpowiednio przygotować się na zdecydowanie trudniejsze warunki atmosferyczne. Należy zwrócić uwagę czy nasza odzież jest wiatro- i wodoodporna. Taka odzież powinna także przepuszczać powietrze i odpowiednio odprowadzać wilgoć. Przede wszystkim musimy wyposażyć się w termoaktywną bieliznę o średniej grubości, która zapewni nam odpowiednią izolację ciepła, ale jednocześnie będzie odprowadzać pot do kolejnej warstwy odzieży. Im bardziej będziemy się ruszać, tym bardziej odzież ta będzie nas ocieplała. Następna powinna być bluza, wykonana najlepiej z włókien syntetycznych. Nasza odzież powinna utrzymywać nasze ciało suche i zapewniać poczucie komfortu. Jeśli biegamy w bardzo niskich temperaturach to powinniśmy zaopatrzyć się dodatkowo w kurtkę. Jej podstawowym zadaniem jest oczywiście utrzymywanie ciepła oraz ochrona przed wiatrem i deszczem. W celu zapewnienia odpowiedniego przypływu powietrza, dobrze gdyby kurtka była wyposażona w specjalne otwory pod pachami i na plecach. Nie zapominajmy też o nogach. Odpowiednie, lekkie i wygodne spodnie są też nieodzownym elementem wyposażenia każdego biegacza. Jeśli biegamy w bardzo niskich temperaturach powinniśmy wyposażyć się ocieplane przylegające do ciała legginsy. Zapewnią nam one nie tylko ochronę przed zimnem i wiatrem, ale także wsparcie dla naszych mięśni.

 

 

11. Co powinieneś zabrać na wyjazd w góry?

Któż z nas nie był w górach? Piesze wycieczki, przejażdżki kolejką górską, cudowne widoki, zapierające dech w piersiach krajobrazy, niezapomniane przygody to tylko wstęp do listy zalet wycieczek w góry. Oczywiście nie każdemu góry kojarzą się tak kolorowo, szczególnie jeśli ktoś na czarny szlak wybrał się w pantoflach lub butach na koturnie. Niestety takie widoki nie są rzadkością. Lista popełnianych przez turystów grzechów ciężkich jest dużo dłuższa. Skupmy się może jednak na tym co warto ze sobą zabrać jeśli jedziemy w góry. Buty to podstawa! Muszą być wygodne, stabilizujące kostkę, o średniej twardości z bieżnikiem. Ubierać się powinniśmy na tak zwaną „cebulkę”. Nie możemy dopuścić do przegrzania ani wychłodzenia organizmu. Pogoda w górach jest dynamiczna i zmienna, szczególnie jak pokonujemy dłuższe dystanse i wchodzimy na dużą wysokość. Lepiej mieć na sobie kilka ubrań i je potem ewentualnie zdejmować niż miałoby nam części odzieży zabraknąć. Najlepiej gdyby to była odzież termoaktywna. Jeśli wybieramy się w wysokie partie gór nie możemy zapomnieć o czapce i rękawicach. Kolejną niezbędną rzeczą w górach jest mapa i kompas. Jeśli przemierzamy mniej popularne szlaki lub możemy nie zdążyć przed zmrokiem, te akcesoria są po prostu niezbędne. Warto mieć ze sobą także latarkę i komplet zapasowych baterii. Nawet jeśli jest zimno, grzejące słońce może wyrządzić nam krzywdę. Dlatego też lepiej mieć na wyposażeniu również okulary słoneczne i krem z filtrem przeciwsłonecznym. Bardzo ważna jest również apteczka, w której powinny znaleźć się takie produkty jak: bandaż, plastry, woda utleniona, tabletki przeciwbólowe czy nożyczki. Aby zapobiec ryzyku zakażenia skóry lub układu pokarmowego warto zabrać ze sobą także antybakteryjny żel do rąk, którego możemy używać nawet bez wody. Usuwa on bardzo skutecznie wszelkie bakterie. Lista rzeczy, które mogą okazać się niezbędne podczas wycieczki w góry może być oczywiście dłuższa i różna w zależności od rodzaju takiej wyprawy. Jeśli chcemy wyruszyć na bardziej survivalową wycieczkę musimy zabrać ze sobą znacznie więcej rzeczy. Nie możemy zapomnieć o zapasie jedzenia i picia, o zestawie narzędzi jak nóż, scyzoryk, taśma klejąca, namiocie, kocu, śpiworze itd. itp. Nieważne ile jednak rzeczy ze sobą zabierzemy, pamiętajmy o najważniejszym. Musimy zabrać ze sobą zdrowy rozsądek.

 

 

12. Co powinieneś zabrać na wyjazd nad morze?

Wizja coraz bliższego wyjazdu na wymarzone wakacje nad morze może sprawić, że całkowicie stracimy głowę i zapomnimy zabrać ze sobą najważniejszych rzeczy. Zamiast więc potem wyrywać sobie włosy, że czegoś zapomnieliśmy lub kupować te rzeczy po 2-3 razy droższej cenie na miejscu, zachowajmy zimną krew i sporządźmy listę tego co musimy ze sobą zabrać. Potem zdecydowanie łatwiej przyjdzie nam wykreślanie konkretnych pozycji niż usilne przypominanie sobie czego mogliśmy zapomnieć. Chyba pierwszym i najważniejszym elementem naszego wyposażenia jest strój kąpielowy bądź kąpielówki. Ba, mało tego, powinniśmy zabrać ze sobą drugi rezerwowy komplet. Nie od dziś wiadomo, że przypadki chodzą po ludziach, a nieszczęścia chodzą parami. Lepiej mieć drugi nawet mniej stylowy strój kąpielowy lub kąpielówki, ale go po prostu mieć. Podstawą są oczywiście okulary słoneczne i odpowiednie filtry zabezpieczające nas przez szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Zgryźliwi powiedzą, że jadąc nad polskie morze oparzenia słoneczne nam nie grożą. Jednak jeśli aura będzie nam przychylna to lepiej dmuchajmy na zimne i miejmy te „zabezpieczenia” na stanie. Najlepiej kupować oddzielne kremy do twarzy i do ciała. Mają one inną konsystencję i trochę inaczej działają na wybrane partie naszego ciała. Na wyjazd nad morze powinniśmy zabrać wygodne obuwie typu klapki, sandały czy japonki. Aby nie stać się obiektem drwin i docinek w całym kurorcie turystycznym nie polecamy zakładać jednak do tego typu obuwia białych skarpet typu frotte. Dodatkowo kilka wygodnych par spodenek, spódniczek, szortów, koszulek czy sukienek. To oczywiście wersja optymistyczna jeśli chodzi o warunki pogodowe. Jeśli jednak szczęście nam nie dopisze, a tego nie możemy być niestety pewni, to musimy zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, cieplejszą bluzę, jeansy, buty typu adidasy. Inaczej oczywiście będzie też wyglądała walizka turysty-imprezowicza, a inaczej rodziny jadącej nad morze z dziećmi. W pierwszym przypadku warto zabrać kreacje na wieczorne wyjścia z atrakcjami. W drugim musimy pamiętać o naszych milusińskich i ich potrzebach. Zarówno jednak ci pierwsi i ci drudzy muszą pamiętać, że nad morzem też są komary. Może mniej niż nad jeziorami, ale jednak warto mieć w swojej walizce preparaty przeciwko tym natrętnym krwiopijcom. Czym jednak byłyby nasze wakacje nad morzem bez uwiecznionych chwil, które tam spędziliśmy? No właśnie i tu dochodzimy do bardzo ważnego niezbędnego elementu naszej wyprawy – aparatu. Pamiętajmy naładować go maksymalnie przed wyjazdem i zabrać ze sobą ładowarkę. Miłego wypoczynku!

 

13. Jakie buty do biegania wybrać?

To pytanie zadaje sobie zdecydowaną większość początkujących biegaczy. Niestety wybór pierwszych butów do biegania jest bardzo ważną decyzją, która wpłynie na nasze samopoczucie podczas treningu. Aby się nie zrazić do jakże zdrowego hobby należy dokładnie dopasować buty do naszych stóp. Na samym początku musimy sypnąć nieco łaciną. Bez obaw, będą to słowa w pełni cenzuralne, które pomogą nam lepiej dopasować obuwie. Mianowicie to pronatio i supinatio, słowa funkcjonujące w języku polskim jak pronacja oraz supinacja. Pierwszy termin oznacza sposób w jaki stopa obraca się do wewnątrz w trakcie biegania. Drugi termin definiuje sposób obrotu stopy na zewnątrz. Jeśli mamy większą pronację to znaczy, że mamy stopę, której wewnętrzna krawędź przejmuje główny ciężar naszego ciała. Jeśli natomiast nacisk kładziemy głównie na krawędź zewnętrzną to możemy mówić o spinacji. Zanim wybierzemy się do sklepu po buty, warto wykonać sobie w domu tak zwany test wodny. To nic innego jak namoczenie spodu stopy i postawienie jej na kartce papieru. Dzięki temu dowiemy się jakie mamy podbicie. Jeśli okaże się, że mamy niskie, warto wybierać buty sztywniejsze z systemami podtrzymującymi. Są one nieco cięższe, ale zapewniają dobrą kontrolę ruch stopy o takiej budowie. W przypadku normalnego podbicia powinniśmy szukać butów z systemami stabilizującymi będącymi połączeniem trzymania i tłumienia wstrząsów. Jeśli z kolei okażemy się posiadaczami wysokiego podbicia powinniśmy wybierać miękkie buty z elastyczną podeszwą i systemami amortyzującymi. Przed zakupem naszych wymarzonych butów musimy zadać sobie kilka ważnych pytań. Przede wszystkim czy zamierzamy biegać tylko dla zdrowia czy jednak będziemy chcieli pokazać się w jakichś zawodach. Inne aspekty do rozważenia to ile kilometrów dziennie/tygodniowo mamy zamiar przebiegać oraz po jakim terenie będziemy się poruszać. Dobierając odpowiednie obuwie, musimy pamiętać aby but nie cisnął nas w stopę. Lepiej nawet wybrać but większy o 0,5-1 rozmiar, co pozwoli naszym palcom na nieco swobody. Każdy z nas ma inną stopę i musi znaleźć dla siebie jak najbardziej dopasowane buty do biegania. Im więcej informacji o swoich stopach posiądziemy, tym większe będziemy mieć szanse na znalezienie tego właściwego modelu.

 

 

14. Jakie buty do koszykówki wybrać?

Wydawałoby się, że wybór butów do koszykówki jest sprawą dziecinnie prostą, którą można by porównać do zawiązania sznurówek. Jednak jak pokazuje przypadek Dirka Nowitzkiego, który sznurując buty skręcił sobie kostkę, ten wybór może być bardzo trudny i jakże brzemienny w skutkach. Buty są podstawowym elementem wyposażenia koszykarza i muszą nam pomagać, a nie narażać na liczne kontuzje. Bardzo istotnym elementem naszego obuwia jest podeszwa, która odpowiada za możliwość gwałtownego przyspieszania oraz nagłego hamowania. Podeszwa powinna być wyposażona w bieżnik, zapewniający nam wystarczającą przyczepność do podłoża. Powinna być szeroka i płaska, dzięki czemu ograniczy ryzyko podwinięcia się kostki do wewnątrz. Wielu producentów wyposaża podeszwę w żelowe lub powietrzne poduszki, które zapewniają dodatkową amortyzację ruchów. Kolejnym bardzo ważnym elementem buta do koszykówki jest cholewa. Wyróżniamy trzy rodzaje cholewy ze względu na jej wysokość. Typ low to cholewa kończąca się przed kostką. Dla początkujących graczy lub tych podatnych na kontuzje stawu skokowego polecamy zdecydowanie cholewy mid lub hi, kończące się odpowiednie na wysokości kostki lub ponad kostką. Buty za kostkę często posiadają dodatkowy pas lub ściągacz, zabezpieczający dodatkowo stopę. Nie zapominajmy o odgrywającej dużą rolę w komforcie użytkowania buta wkładce. Element ten ma na celu amortyzację oraz podparcie dla stopy. Wkładka nie może być zbyt miękka, przez co powodowałaby brak odpowiedniej kontroli stopy powierzchni boiska. Większość wkładek wykonana jest z materiałów piankowych z elementami żelowymi. Dobierając buty pamiętajmy żeby nasza stopa zbytnio się nie rozpychała, ale żeby też nie miała zbyt dużo luzu. Nasz but do koszykówki musi być dopasowany idealnie. Zasznurowany powinien dokładnie opinać i zarazem zabezpieczać stopę. Jeśli mamy taką możliwość przymierzmy but razem ze skarpetkami, w których mamy grać trenować. Lepiej poświęcić więcej czasu na dobór odpowiedniego modelu niż kupić szybko źle dopasowanego obuwie. Nasza kostka i ścięgna Achillesa na pewno będą nam za to wdzięczne.

 

15. Jakie ćwiczenia można wykonywać na piłce gimnastycznej?

Jeśli chcesz poprawić kondycję układu krążenia , koordynację ruchową, zwiększyć ruchomości w stawach, poprawić wytrzymałość oraz napięcie mięśniowe, a przy okazji wyrzeźbić sylwetkę całego ciała wystarczy, że wydasz kilka tysięcy złotych na specjalistyczny sprzęt do ćwiczeń i profesjonalnego trenera. Oczywiście możesz pójść po rozum do głowy i sprawić sobie piłkę gimnastyczną. Tak to nie żart, taka piłka może okazać się lekiem na wiele dolegliwości i pomóc Ci nabrać atrakcyjnego wyglądu. Ćwiczenia na piłce należą do tych bardziej przyjemnych. Kulisty kształt wymusza na nas konieczność utrzymywania równowagi, przez co angażujemy w ćwiczenia niemal wszystkie partii mięśniowych stabilizujących ciało. Wybierając się na siłownie musimy wybrać sprzęt, na którym będziemy ćwiczyć dane partie ciała. Ćwicząc na piłce nie masz już tego dylematu i możesz jednocześnie pracować nad wieloma mięśniami. Kolejnym plusem jest możliwość wykonywania ćwiczeń w domu. Na początku przygody z piłką gimnastyczną powinniśmy nauczyć się balansować naszym ciałem. Rozpoczynamy od najprostszych ćwiczeń z małą ilością powtórzeń i uczymy się utrzymywać stabilną pozycję. W zależności od wagi oraz wzrostu potrzebujemy piłki o innych rozmiarach. Najprostszym sposobem na wybranie odpowiedniej piłki do ćwiczeń jest położenie się na niej na brzuchu i podparcie się oburącz na podłożu. Oczywiście musimy dostawać rękoma do tego podłoża i mieć możliwość utrzymania ciała w pozycji poziomej. Mówiąc wprost, średnica piłki powinna równać się długości naszego ramienia. Ćwiczenia na piłce to nie tylko chęć wyrzeźbienia swojej sylwetki i poprawy wytrzymałości naszych mięśni. To także doskonałe wielofunkcyjne narzędzie do ćwiczeń dla wszystkich osób z bólami pleców, kręgosłupa, zmagających się z nadwagą, a także kobiet nawet w bardzo zaawansowanej ciąży. Ćwiczenia na piłce nie tylko pozwalają zwalczyć wszelkie dolegliwości bólowe pleców, ale także pomagają nam spalać zbędne kalorie. W praktyce ćwiczenia te to dobra zabawa połączona z intensywnym spalaniem tłuszczu. Ceny piłek rozpoczynają się już od 30 złotych. Jak widać nie potrzebujemy wielkich nakładów finansowych, aby stać się szczęśliwymi posiadaczami wielofunkcyjnego urządzenia do ćwiczeń w domowym zaciszu.  

Zaufane Opinie IdoSell
4.65 / 5.00 2161 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-14
Bardzo sprawna realizacja zamówienia. Polecam
2024-03-09
Wszystko ok
pixel