Prowadzisz szkółkę piłkarską? Musisz to przeczytać!
Prowadzisz szkółkę piłkarską? Musisz to przeczytać!
Aktywność fizyczna jest bardzo ważna zarówno dla prawidłowego rozwoju fizycznego, jak też dla psychiki dzieci. Szkółki piłkarskie angażują najmłodszych do regularnych treningów i mają pozytywny wpływ na rozwijanie ich relacji z rówieśnikami. Co więcej, posyłanie swoich pociech na takie zajęcia jest możliwe od najmłodszych lat – do szkółek piłkarskich przyjmowane są już pięcio- i sześciolatki, ale zdarzają się też grupy dla dzieci, które skończyły 2 lub 3 lata. O czym powinni wiedzieć organizatorzy szkółki piłkarskiej?Najmłodsi w grze, czyli o dolnej granicy wieku
Gdy dziecko zaczyna uczestniczyć w treningach pomiędzy 2. a 3. rokiem życia, jest jeszcze zdecydowanie zbyt wcześniej, aby można było ocenić ewentualną przyszłą karierę małego piłkarza. Niezależnie jednak od wieku, rozpocząć treningi warto, gdy:
• dziecko jest w pełni zdrowe,
• plan treningów jest ustalany indywidualnie dla danej grupy wiekowej,
• trener bierze pod uwagę możliwości uczestnika szkółki piłkarskiej i powoli wprowadza ćwiczenia mające na celu rozwinąć jego sprawność motoryczną.
Piłka nożna to sport, który uczy uczciwej rywalizacji i jest świetnym sposobem na nudę.
U dzieci normalne jest wzmożone zapotrzebowanie na ruch, a sport dodatkowo może stać się hobby i pasją, więc jeżeli szkółka piłkarska jest prowadzona profesjonalnie, dobra opinia dotrze do wielu rodziców. Stąd już krótka droga, aby młodzi adepci futbolu coraz liczniej zasilali szeregi takiej szkółki.
Jak prowadzić zajęcia?
Prowadząc treningi piłki nożnej, należy pamiętać przede wszystkim, aby dostosować tempo ćwiczeń do możliwości ruchowych uczestników. Warto także uczulić rodziców, jak duże znaczenie ma odpowiedni strój na trening. Piłkarskie stroje dziecięce są obecnie bardzo trwałe i wygodne, więc łączą w sobie najważniejsze cechy użytkowania. Profesjonalne korki lub buty sportowe na hale to również podstawa, zwłaszcza, że dziecięce stopy są w fazie rozwoju i należy zapewnić im prawidłowe wspomaganie. Trenerzy muszą także trzymać się następujących wytycznych:
• dzieci do lat dwóch nie mogą uczestniczyć w rozgrywkach organizowanych na dużych boiskach i kopać piłek w standardowym rozmiarze;
• zawodnicy w jednej grupie powinni być równi sobie wiekiem;
• wybór sprzętu sportowego należy dobrać do grup wiekowych (np. akcesoria piłkarskie w odpowiednim rozmiarze);
• korzystne jest tworzenie małych grup treningowych (im mniej osób podczas jednych zajęć, tym lepsze rezultaty treningu).
Ważne jest również umożliwienie rodzicom udziału w wybranych ćwiczeniach (np. w roli asystenta najmłodszych uczestników treningu).