Piłka nożna- jak ją wybrać? cz. II
Osoba kupująca piłkę nożną liczy na to, że posłuży mu ona na lata. Jednak by trafić na taką, warto nieco zagłębić się w temat. Czytając fora sportowe można spotkać się z różnymi kryteriami, na które przyszły posiadacz piłki nożnej powinien zwrócić uwagę. W prezentowanym artykule omawiamy budowę piłki.
Budowa
Piłka nożna składa się z trzech części. Są to: pęcherz wypełniony powietrzem, poszycie oraz zewnętrzna osłona. Pęcherz po wypełnieniu powietrzem nadaje piłce kulisty kształt, a także wpływa na odbicie. Współcześnie do tej części piłki nożnej nie wykorzystuje się już pęcherzy zwierzęcych, a produkuje się je z lateksu lub butylu. Butyl jest trwalszy, dzięki czemu piłka z takim pęcherzem dłużej utrzyma powietrze. Dodatkowym atutem są lepsze odbicia na twardym podłożu.
Pęcherz otoczony jest poszyciem z bawełny lub poliestru. W zależności od ceny ilość warstw może oscylować między 1 a 5. Wspomniana wcześniej piłka futsalowa posiada dodatkową warstwę amortyzującą.
Osłona najczęściej wykonana jest z takich materiałów jak: PVC, PU, TPR i skóra naturalna. Powszechne jest także łączenie tych materiałów. PVC jest najtańszym z materiałów, co odzwierciedla cena piłek nożnych stworzonych z niego. Pozostałe rozwiązania cechują się większą trwałością, elastycznością oraz właściwością hydrofobową. W przypadku piłek na Orlik lub asfalt warto poszukać piłki z oznaczeniem ,,AG” lub ,,turf”. Dzięki wzmocnionej powierzchni piłki te nie zetrą się.
Każdy kojarzy łatki, z których zbudowana jest piłka. Standardowa piłka zbudowana jest z 32 paneli. Twórcy nowych modeli wciąż eksperymentują z ilością paneli. Piłki nożne z niewielką liczbą paneli są znacznie droższe.
Przy wyborze piłki istotna jest również metoda łączenia paneli. Piłki klejone są zazwyczaj najtańsze, ale jednocześnie czas ich użytkowania jest mniejszy. Inaczej wygląda to w przypadku piłek szytych ręcznie bądź maszynowo. Szycie ręczne łączy się z jakością, co uwidacznia cena piłki. Przy najdroższych piłkach meczowych wykorzystuję się metodę polegającą na zgrzewaniu paneli.
Piłka nożna nie jest tak prosto skonstruowana, jakby to mogło się wydawać. Grubość każdej z warstw, a także ich ilość może diametralnie zmienić sposób zachowywania się piłki na bosku lub hali. By mieć pewność, że wybrana piłka nożna to piłka marzeń, zachęcamy do zapoznania się z ostatnią częścią artykułów z serii ,, Piłka nożna- jak ją wybrać?”.